Basic Information
Gneebio factory supply Triethylene Glycol Dimethacrylate TEGDMA CAS 109-16-0. With competitive prices and high-quality standards, samples could be offered for testing.
| Melting point | >200ºC/760mm |
| Boiling point | 134 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.082 g/mL at 25 °C (lit.) |
| vapor pressure | 1.41Pa at 25ºC |
| refractive index | n20/D 1.458(lit.) |
| Fp | >230 °F |
| storage temp. | -20°C |
| solubility | Chloroform, Ethyl Acetate (Slightly), Methanol (Slightly) |
| form | Oil |
| color | Clear Colourless |
| Water Solubility | 581.5mg/L at 25ºC |
| Stability: | Light Sensitive |
Products Description
Triethylene glycol dimethacrylate is an ideal coloring agent for polyester filament and polyester staple fiber before spinning
TEGDMA is widely used in epoxy/polyester mixed coatings, so that it has excellent performance in decoration, construction and storage stability


Applications:
1.Dental Industry: Triethylene glycol dimethacrylate is a key component in dental composite resins.
2.Coatings and Paints: TEGDMA is used in the formulation of various coatings and paints.
3.Adhesives: It is used in adhesives to enhance the bonding strength and durability.
4.Plastics and Polymer Industry: It is used as a cross - linking agent and modifier in the production of plastics and polymers. It can improve the mechanical properties, heat resistance, and solvent resistance of polymers.

Why choose Gneebio?
1.High quality with competitive price.
2. All purity>99%.
3. We are manufacturer and can provide high quality products with factory price.
4.Fast and safe delivery.
5. OEM is welcome
6. Enough stock
We want a win-win business. Send your inquiry and you will get it!

Packaging & Shipping


Company Profile
Gneebio company established in 2016, is a comprehensive enterprise dedicated to the production and distribution of a wide range of high-quality chemical products.Our expertise spans a wide range of fields, including organic chemicals, organic intermediates, plant growth regulators and more. As both manufacturers and distributors, we are committed to delivering superior products and services to meet the diverse needs of our clients.
Gneebio Company Office Environment

Customers Visit Gneebio Group

Gneebio Chemical Raw Materials

FAQ
Q1: Could you offer sample?
A1: Yes,sample is available. We can send samples by couriers or air as client's requirements.
Q2: What is MOQ?
A2: It usually does not have MOQ requirement. We will offer the most cost-effective solution including price and delivery way according to purchasing quantities.
Q3: What is the delivery time?
A3: For non-hazardous,it usually has stock. It can be sent within 7 days. For hazardous chemical,it may be 1~2 weeks. If it is our regular product, the time will be earlier.
Q4: Can you provide relevant documents?
A4: Of course. Bill of loading,Commercial Invoice, Packing List, Origin of Certificate , insurance, COA and SDS are available. Besides, we can offer other documents Certificate of Fumigation, documents approved by CCPIT or Consulate,etc.
Q5: Do you accept third party inspection?
A5: Yes,we do.
Hot Tags: high purity triethylene glycol dimethacrylate tegdma cas 109-16-0, China high purity triethylene glycol dimethacrylate tegdma cas 109-16-0 manufacturers, suppliers, factory, Feed Additive Sodium, kinetin, vitamin for Cattle and Sheep, Brassinosteroids, Booster Poultry Feed Additive For chick chicken poultry, High quality feed grade compound premix feed


