Does methylene chloride CAS 75-09-2 dissolve plastic?
Yes, CAS 75-09-2 methylene chloride (dichloromethane) dissolves many types of plastics and resins.
It is highly effective at dissolving or softening thermoplastic polymers, examples:
- Dissolves: Polystyrene, polycarbonate (attacks it), acrylic (PMMA), some polyurethanes.
- Swells or Degrades: ABS, PVC, and can craze or soften many others.
- Resistant Plastics: Fluoropolymers like Teflon (PTFE), and certain types of polyethylene and polypropylene have better resistance.

Properties of methylene chloride CAS 75-09-2
| Chemical Name | Dichloromethane (DCM), Methylene Chloride (MDC) |
| CAS Registry Number | 75-09-2 |
| Chemical Formula | CH₂Cl₂ |
| Molecular Weight | 84.93 g/mol |
| Appearance | Clear, colorless liquid |
| Odor | Sweet, ether-like or chloroform-like |
| Melting Point | -96.7 °C (-142.1 °F) |
| Boiling Point | 39.6 °C (103.3 °F) |
| Density (at 20°C) | 1.3255 g/cm³ |
What types of products contain methylene chloride?
CAS 75-09-2 Methylene chloride is a common solvent used in laboratories at ISU. It has also been used in a variety of consumer and commercial applications including adhesives, paint and coating products, pharmaceuticals, metal cleaning, chemical processing, and aerosols. Although its use has already been phased out in most of these applications, some of these products are likely to still be present in a variety of work areas on campus.
Get Your Quote or Place Your Order Today!
about us
As a leading manufacturer and exporter of fine chemicals, Henan Gneebio provides high-quality industrial chemicals. We supply to customers across the chemical, pharmaceutical, and materials industries, ensuring consistent quality, reliable logistics, and professional technical support.
Our chemical products hold international certifications (REACH, ISO, FMQS, HALAL) for global quality recognitio. We have warehouses in coreports such as Qingdao, Tianiin, and Shanghai, with a 15-day express delivery service.
Other Hot-Selling Products
CAS 64-19-7 Acetic acid/Glacial Acetic Acid; CAS 75-05-8 Acetonitrile; CAS 67-68-5 Dimethyl Sulfoxide (DMSO); CAS 67-63-0 Isopropyl alcohol (IPA); CAS 95-47-6 o-Xylene; CAS 106-42-3 p-Xylene; CAS 75-09-2 Dichloromethane (DCM).
Contact us now for the latest quote; we guarantee absolutely competitive prices.
Gneebio Product Packaging

Customer Visit

