What is ethyl acetate solvent (CAS 141 78 6)?
Ethyl acetate (EtOAc) is a colorless, volatile liquid with a characteristic fruity odor. It is commonly produced through the esterification reaction between ethanol and acetic acid, typically catalyzed by an acid or base.
Ethyl acetate (EtOAc) is a versatile organic ester that is widely used as a solvent in products such as paints, inks, varnishes, nail polish removers and adhesives.
CAS number: 64-19-7
Structure:


Specifications
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Molar Mass | 88.1051 |
| Density | 0.898g/cm3 |
| Melting Point | -83.5℃ |
| Boling Point | 73.9°C at 760 mmHg |
| Flash Point | 26 °F |
| Water Solubility | 80 g/L (20℃) |
| Vapor Presure | 112mmHg at 25°C |
| Vapor Density | 3 (20 °C, vs air) |
Is ethyl acetate (EtOAc) a safe solvent?
Ethyl acetate (EtOAc) is a widely used solvent that's considered relatively low in toxicity but is not completely safe.
It is highly flammable, it can be toxic when either ingested or inhaled, and it can cause irritation when it comes into contact with the eyes.
HAZARDS Control:
- Extreme Flammability: Requires strict control of ignition sources.
- Vapor Exposure: Requires good ventilation to prevent narcotic effects.
- Irritation: Requires use of gloves and eye protection.
- Safety depends entirely on following proper handling procedures, using engineering controls (ventilation), and wearing correct PPE.
Why Choose Gneebio's Products?
Our service:
1. Certificate of analysis (COA)
2. Material safety data sheet (MSDS)
3. Route of synthesis (ROS)
4. Method of aanlysis (MOA)
5. Nuclear magnetic resonance (NMR)
6. Packing pictures and loading video before loading
7. Free sample
9. Factory audit
10. Strong after-sale service
about us
Henan Gneebio was established in 2016, adhering to thecorporate philosophy of "global chemical raw material supplier" and focusing on high-quality chemical industries.
All our chemical productshave obtained international certifications including REACH, ISO, FMQS, HALAL, andHalal certification, ensuring quality and global recognition, We have warehouses in coreports such as Qingdao, Tianiin, and Shanghai, with a 15-day express delivery service.
Other Hot-Selling Products
| Product Name | CAS NO |
| Dichloromethane DCM | CAS 75-09-2 |
Acetic acid |
CAS 64-19-7 |
| Dimethyl Sulfoxide DMSO |
CAS 67-68-5 |
Ethylene glycol (EG/MEG) |
CAS 107-21-1 |
| Ethylene Glycol Monomethyl Ether |
CAS 109-86-4 |
Triethylene glycol TEG |
CAS 112-27-6 |
| Formic Acid | CAS 64-18-6 |
Contact us now for the latest quote; we guarantee absolutely competitive prices.


