Basic Information
Gneebio factory supply Tryptamine CAS 61-54-1. With competitive prices and high-quality standards, samples could be offered for testing.
| Molecular Formula | C10H12N2 |
| Molar Mass | 160.22 |
| Density | 0.9787 (rough estimate) |
| Melting Point | 113-116 °C (lit.) |
| Boling Point | 137 °C/0.15 mmHg (lit.) |
| Flash Point | 185 °C |
| Water Solubility | negligible |
| Solubility | Soluble in ethanol and acetone, almost insoluble in water. |
| Vapor Presure | 6.14E-06mmHg at 25°C |
| Appearance | White or light yellow crystals |
| Color | white |
| Merck | 14,9796 |
| BRN | 125513 |
| pKa | 10.2(at 25℃) |
Products Description
What is Tryptamine 98% Powder?
Tryptamine is an important organic compound, usually in the form of a white to off-white crystalline powder. It is soluble in water to some extent, and also in a variety of organic solvents such as ethanol, methanol, diethyl ether and chloroform. It is widely used in biomedical research and as an intermediate in the synthesis of certain drugs.


Applications:
1.Biomedical Research: Tryptamine is a key precursor in the biosynthesis of important neurotransmitters such as serotonin. It is widely used in biomedical research to study the synthesis, metabolism, and function of neurotransmitters.
2.Pharmaceutical Industry: It is used as an intermediate in the synthesis of some drugs. For example, it is involved in the synthesis of serotonin - receptor - related drugs, which have important applications in the treatment of mental illnesses such as depression and anxiety.

Why choose Gneebio?
1.High quality with competitive price.
2. All purity>99%.
3. We are manufacturer and can provide high quality products with factory price.
4.Fast and safe delivery.
5. OEM is welcome
6. Enough stock
We want a win-win business. Send your inquiry and you will get it!

Packaging & Shipping


Company Profile
Gneebio company established in 2016, is a comprehensive enterprise dedicated to the production and distribution of a wide range of high-quality chemical products.Our expertise spans a wide range of fields, including organic chemicals, organic intermediates, plant growth regulators and more. As both manufacturers and distributors, we are committed to delivering superior products and services to meet the diverse needs of our clients.
Gneebio Company Office Environment

Customers Visit Gneebio Group

Gneebio Chemical Raw Materials

FAQ
Q1: Could you offer sample?
A1: Yes,sample is available. We can send samples by couriers or air as client's requirements.
Q2: What is MOQ?
A2: It usually does not have MOQ requirement. We will offer the most cost-effective solution including price and delivery way according to purchasing quantities.
Q3: What is the delivery time?
A3: For non-hazardous,it usually has stock. It can be sent within 7 days. For hazardous chemical,it may be 1~2 weeks. If it is our regular product, the time will be earlier.
Hot Tags: organic intermediate tryptamine 98% powder cas 61-54-1, China organic intermediate tryptamine 98% powder cas 61-54-1 manufacturers, suppliers, factory, Booster Poultry Fattening Supplement, Sodium Para-Nitrophenolate, organic blend, mixed feed additives Glucose oxidase, Factory Direct Sales Feed Grade Additive, 0 1 compound premix feed for livestock


