Basic Information
Gneebio factory supply Ethylene carbonate (EC) CAS 96-49-1. With competitive prices and high-quality standards, samples could be offered for testing.
| Basic information | |
| Product Name: | Ethylene carbonate |
| CAS: | 96-49-1 |
| MF: | C3H4O3 |
| MW: | 88.06 |
| EINECS: | 202-510-0 |
| Chemical Properties | |
| Melting point | 35-38 °C(lit.) |
| Boiling point | 243-244 °C740 mm Hg(lit.) |
| density | 1.321 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor density | 3.04 (vs air) |
| vapor pressure | 0.02 mm Hg ( 36.4 °C) |
| refractive index | 1.4199 |
| Fp | 320 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | H2O: 1 M at 20 °C, clear, colorless |
| form | Crystalline Low Melting Solid |
| Specific Gravity | 1.321 |
| PH | 7 (200g/l, H2O, 20ºC) |
| explosive limit | 3.6-16.1%(V) |
| Water Solubility | 214 g/L (20 ºC) |
Products Description
Applications of 99.5% Ethylene Carbonate:
1. Ethylene carbonate is widely used as a solvent in the electrolyte of lithium ion batteries.
2. It is used as a polar aprotic solvent in various organic reactions. It can dissolve a wide range of organic compounds and is often used in reactions such as alkylations, acylations, and condensations.
3. EC can be polymerized to form poly(ethylene carbonate), which is a biodegradable polymer. This polymer has potential applications in packaging, biomedical materials, and other fields where biodegradability is desired.


Why choose Gneebio?
1. Can provide high quality and competitive price.
2. Free samples for your evaluation.
3.Use the local transportation company to transport the goods, so that you can receive the goods quickly.
4.We will inform you all the information of each stage in advance.
5. Packaging can be customized.
6. Respond at the first time before and after sale.
We want a win-win business. Send your inquiry and you will get it!
Packaging & Shipping


Company Profile
Gneebio company established in 2016, is a comprehensive enterprise dedicated to the production and distribution of a wide range of high-quality chemical products.Our expertise spans a wide range of fields, including organic chemicals, organic intermediates, plant growth regulators and more. As both manufacturers and distributors, we are committed to delivering superior products and services to meet the diverse needs of our clients.
Customers Visit Gneebio Group

Gneebio Testing Center
Our plant has strict quality control in each manufacturing process. All goods passed BV,ISO9001 & SGS which quality can be control and guaranteed. Meanwhile all the materials are tested before each shipment in our laboratory to double confirm the quality.

Gneebio Production Workshop

FAQ
Q1. What is your terms of payment?
A: Small:TT 100% in advance,Credit Card.
Large:L/C at sight,T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q2. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 15 to 20 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends
on the items and the quantity of your order.
Q3. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Q4: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Hot Tags: high purity ethylene carbonate (ec) c3h4o3 cas 96-49-1, China high purity ethylene carbonate (ec) c3h4o3 cas 96-49-1 manufacturers, suppliers, factory, compound sodium nitrophenolate, Animal feed additive for poultry and livestock feed, N6-(delta 2-Isopentenyl)-adenine 2IP, For Cattle And Sheep Feed, Veterinary Drugs Ivermectin Injection, High Quality Raw Materials Feed Additive Clostridium Butyricum


